Bostancı Kadıköy/İSTANBUL
trende

Yüksek Lisans Tez Yazdırma

Anasayfa » Yüksek Lisans Tez Yazdırma

Yüksek Lisans Tez Yazdırma Nedir?

Yüksek lisans tez yazdırma terimini sizlere detaylı bir şekilde anlatacak olursak: Akademik kariyer ya da kariyerlerinde yükselme aşamasında ilerlemek isteyen bireylerin yüksek lisanslarını tamamlamak için tez aşamasını başarılı biçimde bitirmeleri gerekmektedir. Bu zorunlulukla, öğrenciler “yüksek lisans tezi nasıl yazılır?” araştırmasına girerler.

Yüksek lisans öğrencileri tezli ve tezsiz olmak üzere iki şekilde mezun olurlar. Tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerde bitirme tezi yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bitirme tezi daha yalın, sade bir araştırmaya dayansa da tez aşamasındaki genel hatlarla aynı olmaktadır. Bu nedenle “bitirme tezi nasıl yazılır?” sorusunun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Korelasyon tez yazım merkezi  olarak sizlere özet olarak “adım adım yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır? konusunun aşamalarını açıklayacağız. Bu bilgiler tez aşamasına bir türlü nereden başlayacağını bilmeyen ve sonraki aşamaları nasıl düzen sağlayacağını bilemeyen öğrenciler açısından oldukça faydalıdır. Sizlere tezinizi nasıl yazabileceğiniz hakkında bilgiler vermemizin yanında yüksek lisans tez yazdırma talebiyle de bizlere başvurabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Yüksek lisans tez yazdırma kapsamında tüm tezleri aşağıda belirtilen hususlar kapsamında yazmaktayız.

Yüksek Lisans Tez Yazdırma Sürecinde Tez Konusunu Belirleme

Yüksek lisans tez konusu belirleme, tez sürecinin en önemli aşamadır. Bu aşamada konuya hakimiyet düzeyiniz önemlidir. Buna göre;

 • Kaynakların yeterlilik düzeyi
 • Çalışmada saptanacak olan varsa vaka araştırması
 • Vaka araştırması için ulaşılabilirlik düzeyi
 • YÖK sisteminde birebir aynı konunun olmaması
 • Alanınıza uygun olması
 • Doktora aşamasını düşünenler için ileriye yönelik belirleme

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır aşamalarında ilk sırada yer alan konu belirleme, en önemli aşamayı oluşturmaktadır. Tez konusu seçimi kişiye özgündür. Öğrencilerin ilgi alanında, merak duyduğu, kariyerini pozitif yönde etkileyecek olan tez konusu seçimine oldukça dikkat edilerek karar verilmesi gerekmektedir.

Bu kısımda çalışmanın amacı da saptanarak karar verilmelidir. İki faktörde bütünleyici bir özellik taşımaktadır. Çalışmayı bir araştırma ile sonlandırmak mı yoksa belirli bir hedefi sağlayabilmek mi sorularını belirlemek gerekir. Buna uygun şekilde yüksek lisans tez konuları belirlenmektedir. Tez yazım firması olarak uzun yıllardır faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz bu sektörde yüksek lisans tez yazdırma talebinizde tezinizi konunuzun belirlenme aşamasından üstlenerek bu aşamayı yukarıda bahsi geçen titiz bir süreçle halledebiliriz.

Yüksek Lisans Tez Yazdırma Sürecinde İçindekiler Bölümünü Oluşturma Nasıl Olur?

Yüksek lisans tez konusu belirleme aşamasından sonra, içindekiler kısmının oluşturulması gerekir. Çalışmalar genellikle bulgular kısmı var ise 4 bölümden ya da bazı üniversitelere göre Giriş, Genel Bilgiler, Araştırma ve Sonuç olarak ayrım sağlamaktadır. Bu yalnızca tez yazım kılavuzunda yer alan maddelere göre oluşturulmaktadır.

Literatür kısmı için oluşturulacak içindekiler kısmı, konudan sapmadan araştırma yapılarak ve belirlenecek başlıkların kaynak yeterliliği göz önünde bulundurularak ana başlık, alt başlık şeklinde başlıklar oluşturulur. Bu başlıklar oluşturulurken yapılmış makalelerden, tezlerden, kitaplardan faydalanılmaktadır. Özgün başlıklar için literatürde yer alan konuların içeriği incelenmeli oradan farklı başlıklar elde edilmelidir. Bu konuda yabancı kaynaklardan da yararlanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Yüksek lisans tez yazdırma aşamasında yapılan en büyük hatalardan birisi çok fazla alt başlıkların yer almasıdır. Alt başlık kademesinin 4’den fazlası istenmemekte ve hatta bazı danışman hocalar 4. düzey alt başlık oluşturulmasını da istememektedir. O nedenle 3 ya da 4 alt başlık oluşturmak başarılı olacaktır. Tez nasıl hazırlanır sorusunun en önemli kademelerinden birini oluşturan bu kısım, tez yazım süreç içerisinde de değişim sağlayabilmektedir. Önemli olan ana hatları oluşturmak ve çerçeveyi sağlamaktır. Yüksek lisans tez yazdırmak için bizden danışmanlık hizmeti talep ettiğinizde içindekiler oluşturma sürecini yukarıda bahsi geçen hususlara dikkat ederek yapmaktayız

Tez Kaynak Araştırması Nedir?

Tez hazırlanırken en önemli ve en zor aşamalardan biri kaynak araştırması ve onları bütün haline getirmektir. Unutulmamalıdır ki kaynak araştırması yaptıktan sonra en zor kısım bunları bütün haline getirilerek yazıya aktarmaktır. Birçok öğrenci bizlere kaynak araştırmasını tamamladığını ancak daha sonrasında yazım aşamasına geçemediklerini belirtmişlerdir. Yararlanabileceğiniz kaynaklardan bazılar;

Yüksek lisans tez yazdırmak için bizden danışmanlık hizmeti talep ettiğinizde içindekiler kaynak araştırmasını yukarıda bahsi geçen hususlara dikkat ederek yapmaktayız

Tez Yazım Kılavuzuna Uygunluk Nedir?

Her üniversitenin farklı tez yazım kılavuzları bulunmaktadır. Üniversitelerin hazırlamış olduğu tez yazım kılavuzlarına göre hazırlanması zorunludur. Bu nedenle tez yazım aşamasına başlamadan önce;

 • Sayfa kenar boşlukları,
 • Arial, Times New Roman şeklinde yazım stili,
 • Başlıklarda ve yazımlarda Yazı Tipi Boyutu (14, 12 ya da 11 olmaktadır)
 • Yazılar, sayfa başlıkları için satır aralıkları,
 • Başlıklarda numaralandırma
 • APA ya da dipnot gösterim şekilleri
 • Kapak düzeni
 • Kaynakça belirtme
 • Tablo ya da şekiller için başlıkların konumu
 • Tablolarda stil uyumu

Yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır aşamasında bir diğer önemli faktör benzerlik oranıdır. Bu oran kaynaklardan elde ettiğiniz bilgiyi direkt aktarım yapılıp yapılmadığını kontrol eden bir sistemdir. Türkiye’de şuan da YÖK’ün vermiş olduğu onay ile Turnitin programı kullanılmaktadır. Bu program sayesinde özgün yazım oranı belli olmaktadır.

Yüksek lisans tez yazım aşamasında intihal oranı %20’yi geçmeme zorunluluğu bulunmaktadır. Tezsiz yüksek lisans tezlerinde ise tamamen üniversitenin vermiş olduğu kararlara bağlıdır. Bu oran %30-%35 ya da %20-%25 oranlarında farklılık gösterebilmektedir.

İntihal oranına takılmamak oldukça önemlidir. Çalışmanızı bitirseniz dahi turnitin programından istenilen oran çıkmadığı sürece tez savunma aşamasına asla geçemezsiniz.

Yüksek lisans tez yazdırma için bizden danışmanlık hizmeti talep ettiğinizde tez yazım kılavuzuna uygunluk ve intihali yukarıda bahsi geçen hususlara dikkat ederek yapmaktayız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: